سجاد حیدری
نویسنده

چند روز پیش شرکت خودروسازی دوج در نمایشگاه بین المللی نیویورک ۲۰۱۷ از یک نسخه شیطانی (Demon) دوج چلنجر هلکت رونمایی کرد که می‌تواند شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت را در زمانی در حدود ۲٫۳ ثانیه‌ به ثبت برساند. اما صحبتی در این رابطه نشد که آیا از خودروی سریع و قدرتمند دوج می‌توان در جاده‌های استاندارد هم استفاده کرد یا فقط اینکه در پیست درگ می‌توان شاهد هنرنمایی آن بود.
در این خصوص باید گفت که درست همانند دوچ چلنجر هلکت با قدرت ۷۰۷ اسب بخاری و نسخه‌های تقویت شده ۸۰۸ اسب بخاری فورد موستانگ هنسی، تردد خودروی جدید و قدرتمند دوج یعنی “Demon” در خیابان‌های عمومی هم کاملا قانونی خواهد بود، ولی برعکس این خودرو به دلیل شتاب و سرعت بالا، اما نداشتن تجهیزات ایمنی مورد نیاز یک خودروی سریع و قدرتمند از شرکت در مسابقات درگ منع شده است، اما می‌توان به صورت خودجوش و افترمارکت نسبت به تکمیل تجهیزات ایمنی این خودرو اقدام کرد.

 

در رابطه با سیستم محرک این خودروی عضلانی هم باید گفت که دلیل اصلی شتاب ۲٫۳ ثانیه‌ای را می‌توان شریان پیدا کردن نیروی ۸۴۰ اسب بخاری در کنار گشتاور ۱۰۴۴ نیوتن متری به سمت چرخ‌های محرک خودرو عنوان کرد که برگرفته از پیشرانه‌ای ۶٫۲ لیتری هشت سیلندر معروف هلکت است، ولی با این تفاوت که حالا بجای سوپرشارژرهای ۲٫۴ لیتری، از سوپرشارژرهای بزرگ‌تر ۲٫۷ لیتری استفاده شده که بار تولید شده برای انتقال هوای بیشتر به داخل سیلندر را از ۱۱٫۶ PSI به عدد ۱۴٫۵ PSI افزایش داده است. هرچند بخشی از این شتاب بسیار سریع را می‌توان مدیون کاهش وزن ۱۰۵ کیلوگرمی در مقایسه با هلکت‌های استاندارد هم بود.نویسنده: یوزخودرو
شماره خبر: 1495
تاریخ انتشار: ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶