فراری (Ferrari) کارخانه خودروسازی ایتالیایی است و خودروهای اسپرت و سوپر‌خودرو عرضه می‌کند. با خورو فراری و موسس آن انزو فراری آشنا شوید.

خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

فراری (Ferrari) یک کارخانه ایتالیایی است که در زمینه تولید خودروهای اسپرت و سوپرخودروها (SuperCars) در شهر مارانائلو فعالیت دارد. شرکت فراری از سال ۱۹۴۷ بصورت قانونی فعالیت خود را تحت نظر فردی به نام انزو فراری (Enzo Ferrari) آغاز نمود.

خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

کارخانه خودروسازی فراری

شرکت فراری اولین خودرو توریسمو خود را در سال ۱۹۴۹ و با نام کامل ۱۶۶ Inter را تولید نمود. تولید خودروهای Turismo که ظرفیت دو سرنشین را دارد، همچنان ادامه دارد . شرکت فراری در سال ۱۹۶۹ به علت مسائل اقتصادی شدید و ضررهای پی در پی، بخشی از سهام خودش را به شرکت فیات (Fiat) فروخت که همچنان نیز این سهام در اختیار شرکت فیات می‌باشد . این کمپانی همچنین علاوه بر تولید خودرو، کالاهای دیگر همچون لباس، نوشت افزار، دوچرخه، عینک و … را نیز تولید می‌نماید که همه با نام و برند فراری ثبت گشته‌اند. همچنین در سال ۲۰۰۷ شرکت فراری از سوی روزنامه معروف Financial Times در ردیف ۱۰۰ شرکت برتر جهان جای گرفته است.

لوگوی شرکت فراری
خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari
لوگوی شرکت فراری یک اسب سیاه در جلوی یک سپر زرد می‌باشد که در بالای آن سه رنگ سبز و سفید و قرمز موجود می‌باشد و دو حرفS و F بر روی آن وجود دارد. این دو حرف بر گرفته از Scuderia Ferrari می‌باشد. در سال ۱۹۲۳ فرانسسکو باراکا، زمانی که انزو فراری در مسابقه محلی ساویوو در منطقه راونا را برد؛ به او مدالی هدیه کرد که علامت این اسب روی آن بود. این اسب نشانه نیروی هوایی ایتالیا در جنگ جهانی اول بوده است. در حقیقت این نشان مخصوص سربازان آلمانی پیاده اشتوتگارت بوده که به ایتالیا منتقل گردیده است.

انزو فراری

خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

انزو فراری در جوانی

خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

انزو فراری در پیری

انزو آنسلمو فراری (Enzo Anselmo Ferrari) در سال ۱۹۸۹ در شهر مودنا ایتالیا چشم به جهان گشود. بعد از تحصیلات معمولی و دانشگاه، انزو فراری به اتومبیل رانی و مسابقات خودرو سواری علاقمند شد ولی در همین زمان بود که جنگ جهانی اول آغاز گردید. انزو فراری در این جنگ همراه با پدرش آلفردو شرکت نمود ولی پدرش در سال ۱۹۱۶ و بر اثر آنفولانزا از دنیا رفت. انزو فراری نیز به بیماری پدر دچار شد و به همین علت از خدمت و نیز نعل کردن اسب در خدمت معاف گشت. بعد از بازگشت به خانه، خانواده او از هم پاشیده بود و برای انزو فراری که جوانی بیکار بود، آینده جالبی انتظار نمی رفت. انزو فراری در گزینش استخدام شرکت Fiat مردود شد و در نهایت بعد از جستجوی بسیار در یک شرکت خودروسازی به نام CMN (Costruzioni Maccaniche Nazionali) استخدام گردید. جایی که انزو فراری باید درها و قطعات کامیون‌ها را مجدد طراحی و درست می‌نمود. در سال ۱۹۱۹ انزو فراری در تیم مسابقه‌ای شرکت سی. ام. ان. شرکت نمود ولی درخشش چندانی نداشت و آن شرکت را در سال ۱۹۲۰ ترک نمود تا به Alfa Romeo ملحق شود. انزو فراری در تیم مسابقه رومئو موفقیت بیشتری کسب نمود و تا سال ۱۹۲۴ این موفقیت همچنان ادامه یافت تا اینکه انزو در مسابقات کوپا آسکرو برنده شد و شرکت رومئو به او شرکت در مسابقات بزرگتر و مقام بالاتر را پیشنهاد داد؛ ولی انزو فراری این پیشنهاد را رد کرد و تا سال ۱۹۲۷ مسابقه نداد. تا سال ۱۹۲۹ یعنی سال تاسیس گروه فراری اسکودریاه ، انزو مستقیما زیر نظر رومئو فعالیت کرد.
 
خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

آرم فراری

در همان سال مدیریت فروش شرکت رومئو را عهده‌دار شد و یک تیم بزرگ مسابقه تشکیل داد . انزو فراری این تیم بزرگ را فراری اسکودریاه (Scuderia Ferrari) نام‌گذاری کرد. همکاری شرکت رومئو با انزو تا ۱۹۳۳ ادامه یافت و شرکت رومئو از لحاظ اقتصادی تحت فشار و تنگنا واقع شد و از همکاری در مسابقات و حمایت از فراری کناره‌ گیری کرد . تا چندین سال میدان در دست رقبا بود و در سال ۱۹۳۷، شرکت رومئو مجددا به یاری فراری برای چندین سال پیاپی همه مسابقات را برنده شد و از آن زمان به بعد در جایگاه طراح در شرکت رومئو به طراحی خودروهای مسابقه‌ای پرداخت. پس از چندین سال انزو فراری کارخانه تولید قطعات بدنه اتومبیل‌های مسابقه‌ای با عنوان Auto-Avio Costruzioni راه‌اندازی نمود.

خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

گالری خودرو فراری

در طول جنگ جهانی دوم و بمباران‌های پی در پی شهر مودنا انزو فراری قصد کرد که به شهر مارانائلو مهاجرت نماید. در سال ۱۹۴۷ و در شهر مارانائلو انزو فراری شرکتی تاسیس نمود که بوسیله آن قادر بود خودروها را با نام خود به بازار ارائه نماید و در میان مردم شهرت بسیاری یافت. پس از آن در چند مسابقه جهانی فرمول ۱ و ۲ به موفقیت‌هایی دست پیدا کرد و شرکت انزو فراری به تولید خودرو‌های مسابقه ای و بخصوص Gran Turismo پرداخت تا این که در سال ۱۹۶۰۰ شرکت انزو با ضررهای متعدد و وضع اقتصادی ناگواری روبرو گشت. شرکت فیات پیشنهاد خریداری شرکت فراری را به او داد ولی قیمت پیشنهادی‌اش بسیار پایین بود و انزو آن را نپذیرفت و تصمیم داشت با شرکت خودروسازی Ford به توافق برسد. قیمت پیشنهادی انزو به شرکت فورد حدود ۱۲۲ میلیون دلار بود که شرکت فورد برنامه‌های متعددی برای خودرو‌های خود داشت و به همین خاطر نتوانست با شرکت فراری قرارداد امضا کند. انزو فراری هم به ناچار در سال ۱۹۶۹، چیزی در حد ۵۰ درصد از سهام خودش را در اختیار شرکت فیات قرار داد و شرکت فیات هم به خرید ادامه داد تا آنجا که در سال ۱۹۸۸ در حد ۹۰ درصد شرکت در اختیار شرکت فیات بود. شرکت فیات بر خلاف سایر شرکت‌ها که بعد از خرید شرکت به تخریب آن روی می‌آورند بعد از کناره‌گیری شرکت فراری در سال ۱۹۷۱ به رونق تیم اسکودریاه و شرکت فراری پافشاری کرد تا آنجا که در سال ۱۹۷۵ شرکت فراری یکی از قدرتمند‌ترین تیم‌های اتومبیل رانی بود. انزو فراری نیز در سال ۱۹۸۸ در سن ۹۰ سالگی چشم از جهان فروبست. از آن زمان به بعد شرکت فراری به پیروزی‌های کمتری نسبت به گذشته دست یافت ولی تیم اسکودریاه همچنان به قوت خود باقی می‌باشد.

خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

تاریخچه خودرو فراری

در سال ۱۹۴۷ اولین خودرو فراری که جاده‌ای نیز بود؛ با نام ۱۲۵ Sport طراحی و به بازار عرضه شد که به علت طراحی زیبا و نیز قدرت بالا مورد توجه واقع شد. در سال ۱۹۶۱ شرکت فراری با مشکلات اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم نمود و نیز به مقابله با شرکت قدرتمندجگوار (Jaguar) مشغول شد که در نتیجه با کمی کمک فیات موفق شد از این مرحله با سربلندی بیرون آید. در سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ شرکت آمریکایی فورد با ساخت سری Shelby و Mustang نسبتا بسیاری از بازار را در اختیار گرفت و به شرکت فراری ضربه وارد کرد که البته آنچنان برای فراری مشکل به وجود نیاورد و شرکت فراری با طراحی مدل‌هایی نظیر Dino ، GT و GTO موفق شد بازار را به نفع خود در دست گیرد. در طول این سال‌ها شرکت فورد با خودرو فورد GT40 خود تقریبا کلیه کاپ‌ها را ازان خود کرد تا حتی تیم پورشه هم با بهترین خودرو خود یعنی Porsche 917 نتواند کاری از‍ پیش ببرد. همچنین در سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۱ شرکت پورشه با مدل‌های ۹۰۸ و ۹۱۷ خود دوباره مسابقه‌ها را واگذار نمود ولی در یک مسابقه شرکتفراریبا خودرو خود یعنی ۳۱۲P موفق شد مسابقه را برنده شود.
خودرو فراری - فراری - ماشین فراری - انزو فراری - تاریخچه فراری - Ferrari

در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ مجددا ۳۱۲P چند افتخار دیگر برای فراری بدست آورد تا یکی از به یاد ماندنی‌ترین و عالی‌ترین تولیدات فراری باشد. پس از آن شرکت فراری وارد مسابقات فرمول ۱ یا F1 شد که در آن جا هم اکثریت عناوین را کسب نمود. در سال ۱۹۸۸۸ هم انزو فراری از دنیا رفت. در سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ مایکل شوماخر آلمانی وارد عرصه گردید و برای تیم فراری افتخارات فوق‌العاده ای را کسب نمود. در سال‌های متوالی این افتخارات ادامه یافت و در سال ۲۰۰۴ خاتمه پیدا کرد و شوماخر پس از ۲ سال افت شدید؛ از رانندگی در سال ۲۰۰۶ خداحافظی نمود. در سال ۲۰۰۸ سهام شرکت تقسیم گردید و شرکت فیات ۵۶% ، مدیوبانکا (بانک ایتالیایی) ۱۵% ، کومرزبانک (بانک آلمانی) ۱۰% ، برادران لهمن (شرکت سهام آمریکایی) ۷% و پیرو فراری(پسرخوانده انزو) ۱۰% از سهام شرکت را در دسترس دارند.